Zielone światło transplantologii
Za kilka lat będzie można przeszczepiać szpik kostny wszystkim wymagającym tego chorym
Zielone światło transplantologii
Komentarz: Nie tylko dla wybranych
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Pierwszy w Polsce przeszczep szpiku kostnego od polskiego dawcy niespokrewnionego z biorcą odbędzie się dzisiaj w klinice hematologii i transplantologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W tym roku mimo trudności finansowych przeprowadzonych będzie 480 tego rodzaju zabiegów - najwięcej od 15 lat, gdy zaczęto je w kraju wykonywać.
Dzisiejszy zabieg u 17- letniego Pawła chorego na białaczkę jest przełomowy dla całej polskiej transplantologii szpiku kostnego. Pierwszego Polaka - niespokrewnionego z operowanym anonimowego ofiarodawcy szpiku - udało się wyszukać w Banku Dawców Szpiku założonym przed dwoma laty przez Urszulę Jaworską. Jest ona tą samą pacjentką, u której przed prawie 3 laty prof. Jerzy Hołowiecki wykonał pierwszy w naszym kraju zabieg przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego dawcy. Już przed zabiegiem postanowiła, że jeśli tylko wyzdrowieje założy bank, który ułatwi wyszukiwanie dawców chorym, którzy nie mogą ich znaleźć wśród najbliższych krewnych. A w tej sytuacji jest aż 80 proc. chorych na białaczki i chłoniaki zakwalifikowanych do przeszczepu.
Bank ofiarodawców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta