Uboczne koszty zaostrzenia przepisów
Uboczne koszty zaostrzenia przepisów
Przestępstwa drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego i ucieczki z miejsca wypadku to niewątpliwie najgroźniejsze sytuacje w ruchu drogowym, i trudno się dziwić, że autorzy nowelizacji kodeksu karnego traktują je bardzo surowo. Przewidują m.in. możliwość orzeczenia wobec ich sprawców (jeśli skutkiem była śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary) zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze. Przy powtórnym popełnieniu takiego przestępstwa sąd miałby nie tylko możliwość, ale i obowiązek orzeczenia takiego dożywotniego zakazu. Przewiduje się też bardzo surowe nawiązki i zaostrza ustawowe zagrożenie karą pozbawienia wolności.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem bardzo surowym, ale jest to surowość zrozumiała. Nie ma żadnego powodu, by być pobłażliwym dla tych, którzy po raz drugi w stanie nietrzeźwości spowodowali poważny wypadek. Jest tylko jeden kłopot, o czym już kiedyś pisałem: do końca życia będą musieli być traktowani jako karani sądownie za przestępstwo. Jeżeli bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta