Bieda w kraju dobrobytu
Niedawno w różnych częściach Niemiec znaleziono trzy wyrzucone na śmietnik noworodki. W programie telewizyjnym, w którym próbowano wyjaśnić powód takiego zbrodniczegozachowania matek, socjologowie i psychologowie tłumaczyli to lękiem przed nędzą.
Bieda w kraju dobrobytu
Krystyna Grzybowska i Aleksandra Rybińska z Bonn
Bieda jest pojęciem względnym. Po pierwsze -- zależy od definicji, czy za miarę zamożności u znać po prostu ilość posiadanej do dyspozycji gotówki, czy też poziom życia. Po drugie -- ubóstwo jest pojęciem geograficznym. Do niedawna ubogi z Niemiec zachodnich mógł być uznany za zamożnego w Niemczech wschodnich już choćby ze w zględu na dostęp do dóbr materialnych i ich jakość. Biedny Niemiec byłby dziś krezusem w Kazachstanie, ubogi z Kazachstanu bogaczem w Somalii czy Bangladeszu.
Różnice w zamożności zależą od regionu i zmieniają się wraz z upływem czasu. W Niemczech jeszcze kilkanaście lat temu hutniczo-górnicza Nadrenia Północna-Westfalia była jednym z najbogatszych regionów. Dziś zubożała, jest terenem najwyższego bezrobocia i -- wobec upadku wielkich zakładów pracy -- zamierającej infrastruktury. W Zagłębiu Ruhry planuje się gigantyczne zmiany krajobrazowe -- z przemysłowego na turystyczno-wypoczynkowy. Na biedę ma też wpływ polityka -- może ją łagodzić,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta