Podbijanie bębenka fakturze
Podbijanie bębenka fakturze
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ADAM ZNYK
Wszelkie zastrzeżenia umowne, w tym dotyczące prawa własności, to taki rodzaj oświadczeń woli, których kupujący nie może się doszukiwać w dokumencie rozliczeniowym, jakim jest faktura.
Jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym - stanowi art. 589 kodeksu cywilnego.
Zastrzeżenie prawa własności jest coraz częściej stosowaną przez sprzedawców formą zabezpieczenia interesów. Zapis tej treści zaczyna być standardowo umieszczany na fakturach VAT dokumentujących sprzedaż rzeczy. Walor cywilnoprawny tych zapisów może jednak budzić wątpliwości. Skutki okazują się fatalne dla nabywców, jeżeli zapłata ceny nastąpi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik dokonał obniżenia VAT należnego o naliczony.
Dzieje się tak, ponieważ organa skarbowe pozbawiają podatników prawa do obniżenia VAT należnego o naliczony właśnie z tego powodu, że sprzedawca zastrzegł sobie prawo własności rzeczy sprzedanej.
Zdaniem organów skarbowych samo otrzymanie towaru przez nabywcę nie może skutkować powstaniem prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta