Rozliczanie komunizmu
- Najgłośniejsze procesy Rozliczanie komunizmu
Dziś ma zapaść wyrok w sprawie zomowców i członków plutonu specjalnego oskarżonych o pacyfikację strajków w kopalniach Wujek i Manifest Lipcowy w pierwszych dniach stanu wojennego. Prokurator żąda dla nich od ośmiu do piętnastu lat więzienia. Oskarżeni i ich adwokaci domagają się wyroku uniewinniającego.
Sądy od początku lat 90. zajmują się rozliczaniem zbrodni komunistycznych sprzed 1956 roku i późniejszych. Niedawno - po wielu perturbacjach (śledztwo wszczęto przed 11 laty) - udało się rozpocząć proces Wojciecha Jaruzelskiego, oskarżonego o to, że jako szef MON w 1970 roku przyczynił się do tragedii na Wybrzeżu. Sprawa pacyfikacji śląskich kopalń w grudniu 1981 roku, gdy śmierć poniosło 9 strajkujących górników, ma już długą historię. Po raz pierwszy rozpoczęła się w marcu 1993 roku - niedługo potem z tej sprawy wyodrębniony został proces Czesława Kiszczaka, oskarżanego o wysłanie szyfrogramu umożliwiającego strzelanie do górników. W obu procesach zapadły wyroki uniewinniające, wobec części oskarżonych zomowców sąd sprawę umorzył, uznając, że uległa ona przedawnieniu. Jednak na skutek apelacji obie sprawy wróciły na wokandę. Proces Kiszczaka wciąż się toczy, w sprawie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta