Więcej niż dobry interes
Więcej niż dobry interes
E. ANTHONY WAYNE
Rozszerzenie Unii Europejskiej jest oczywiście kwestią, w której decyzje podejmować będzie sama Unia. Jest to jednak sprawa ważna i jesteśmy nią zainteresowani, dlatego pozwolę sobie na kilka spostrzeżeń z perspektywy Stanów Zjednoczonych. Chciałbym je też umieścić w szerszym kontekście transatlantyckich stosunków gospodarczych.
Tak jak wspieraliśmy europejską integrację od jej początku, w latach 50., tak też wspieramy ją teraz jako czynnik stabilizacji na kontynencie europejskim. Jednocześnie naszą zasadą jest również udzielanie silnego poparcia integracji nowych demokracji z politycznymi i gospodarczymi instytucjami Zachodu. Oczekujemy, że wraz z uzyskaniem członkostwa w Unii przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej w większości przypadków poprawi się współpraca amerykańskich firm z tymi krajami.
Największe w historii
Dlaczego Stany Zjednoczone interesują się rozszerzeniem UE? Zwróćmy najpierw uwagę na zakres proponowanego rozszerzenia.
Do członkostwa kandyduje obecnie trzynaście państw, co jest najdłuższą listą kandydatów w historii. Z wieloma tymi krajami mamy długotrwałe powiązania gospodarcze, pogłębione przez wynikające z dziesięcioleci imigracji do USA więzi rodzinne, kulturowe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta