Nadzieje wciąż niespełnione
- Opinie Nadzieje wciąż niespełnione
PIOTR KOŚCIELNIAK, KRZYSZTOF KOWALSKI
Amerykańscy naukowcy sklonowali kota - pierwsze skopiowane w ten sposób zwierzę domowe. I chociaż narodziny kota o imieniu CC. (co można traktować jako skrót od Carbon Copy lub CopyCat) nie stanowiły przełomu naukowego - w końcu naukowcy klonują zwierzęta już od dość dawna - daje to nadzieję na odtwarzanie szczególnie cennych zwierząt domowych.
W przyszłości być może uda się w ten sposób ożywiać przedstawicieli wymarłych gatunków.
Na razie jednak klonowanie zwierząt to potencjalnie ogromny przemysł, w który już teraz zainwestowano dziesiątki milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych działają firmy przechowujące materiał genetyczny zwierząt domowych i cennych zwierząt użytkowych. Jednej z nich, Genetics Savings & Clone współpracującej z Texas A&M University, powiodła się właśnie próba sklonowania kota. Klonowanie to także realna szansa na ocalenie od zagłady wymierających gatunków, których ostatni przedstawiciele jeszcze żyją.
Kopia przyjaciela
Zanim udało się naukowcom stworzyć kota CC., wykorzystano 87 embrionów i 8 matek zastępczych. Wszystkie wcześniejsze wersje wykazywały jednak defekty,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta