Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 28 marca 2002 r. (Sygn. akt I KZP 5/2002)
Uchwała z dnia 28 marca 2002 r. (sygn. akt I KZP 5/2002)
Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie: Przewodniczący: Prezes SN Lech Paprzycki (spraw.) Sędziowie SN: Henryk Gradzik Jacek Sobczak
Protokolant: Anna Błachnio
przy udziale Zastępcy Prokuratora Generalnego Ryszarda Stefańskiego
w sprawie L.Z. i R.S.,
po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 9.01.2002 r., sygn. akt VII Ka 1382/01, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy użyte w art. 256 kk sformułowanie "propaguje" dla określenia czynności sprawczej oznacza, że publiczne pochwalanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, wyrażające się np. w wystawieniu na widok publiczny swastyki, wykonywanie gestów faszystowkiego pozdrowienia etc. tylko wtedy wyczerpuje znamiona określonego w art. 256 kk czynu zabronionego, gdy jednocześnie łączy się z (publicznym) upowszechnianiem (popularyzowaniem) wiedzy o takim ustroju tj. uprawianiem propagandy?
uchwalił udzielić następującej odpowiedzi.
"Propagowanie, w rozumieniu art. 256 kk, oznacza każde zachowanie polegające na publicznym prezentowaniu, w zamiarze przekonania do niego, faszystowskiego lub innego totalitarnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta