Na prawo bariera, na lewo przeszkoda
Na prawo bariera, na lewo przeszkoda
FOT. (C) AFP
Spektakularnym i jednym z najstarszych przykładów inwestycji powstałej dzięki partnerstwu publiczno-prawnemu jest metro w Londynie i Terminal 4 na lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku (2002 r.). W Polsce taka możliwość jest nowością. Niewykluczone jednak, że budowa II i III linii warszawskiego metra zostanie zaplanowana w tym trybie. W każdym razie już jest stosowna uchwała Rady Miasta.
AGNIESZKA GOTLIBOWSKA-HOROSZCZAK
W partnerstwie publiczno-prywatnym widzi się często remedium na niedostatki budżetowe, sposób na finansowanie dróg, metra czy mostów. Utrudniają to jednak przepisy prawa.
Z prawnego punktu widzenia istotą partnerstwa publiczno-prywatnego (dalej: partnerstwo) jest powierzenie podmiotowi prywatnemu zadania publicznego. Odpowiedzialność publicznoprawną za jego wykonanie ponosi jednak nadal podmiot publiczny. Partnerem publicznym mogą być zarówno jednostki centralne, jak i jednostki samorządu terytorialnego.
Partnerstwo może mieć formę umowy cywilnoprawnej (umowa), której stronami są partner publiczny i partner prywatny, albo spółka prawa handlowego tych podmiotów. Popularne np. w Stanach Zjednoczonych koncesjonowanie usług publicznych nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta