Bat na dłużników
Skutecznym sposobem ściągania należności jest poinformowanie nierzetelnego dłużnika o zamiarze umieszczenia go w rejestrze biura informacji gospodarczej. Działają trzy tego typu biuraAż 58 proc. dłużników, według danych z Krajowego Rejestru Długów, wywiązuje się ze swoich zaległych zobowiązań po otrzymaniu wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem, że mogą być wpisani do rejestru. Natomiast 27 proc. spłaca zaległości dopiero po umieszczeniu ich w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Biura informacji gospodarczej gromadzą i przekazują dane o nierzetelnych dłużnikach według zasad ściśle określonych w ustawie z 26 kwietnia 2003 r. o udzielaniu informacji gospodarczych. Zbierają również dane o skradzionych dokumentach. Mogą też gromadzić pozytywne opinie o wywiązywaniu się płatników z zobowiązań.
- Pozytywna opinia szczególnie ważna jest w przypadku małych firm. Może ułatwić dostęp do kredytów - mówi Iwona Janeczek, dyrektor operacyjny KSV.
Wejście w życie ustawy sprawiło, że z Internetu zniknęła większość nie zawsze wiarygodnych tzw. czarnych list dłużników. Według nowego prawa są one nielegalne.Dane o dłużnikach mogą być zgłaszane oraz pozyskiwane przez takie instytucje, jak: banki, firmy ubezpieczeniowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta