Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politykokracja

18 lipca 1995 | Gazeta | BM GS

Efektowne wystąpienia i zachowania polityków maskują często brak programów lub wiedzy.

Politykokracja

Beata Modrzejewska, Grzegorz Sieczkowski

"Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu gorącą dyskusję wywołał wzniesiony przez nowy gabinet pp. Korfantego i Strońskiego projekt ustawy o powściągliwości słowa w mowach poselskich. Projekt ogranicza ilość wyzwisk do maksimum pięciu w ciągu kwadransa, przy czym najwyżej dwa mogą dotyczyć rządu. Już godzinę przed posiedzeniem galerie wypełniła podniecona publiczność, manifestująca swoje niezadowolenie z projektu. Kilka kobiet dostało ataku spazmów, jedna poroniła" -- pisali przed wojną w znanym zbiorze felietonów "W oparach absurdu" Antoni Słonimski i Julian Tuwim. -- "W końcu p. wicepremier Stroński zwrócił uwagę, że projekt rządowy wcale nie jest tak znów radykalny, bowiem pięć wyzwisk w ciągu kwadransa (przy czym dwa pod adresem rządu) to znaczy -- dwadzieścia wyzwisk w ciągu godziny (osiem pod adresem rządu) . Każdy poseł więc może przemawiać dłużej, jeśli pragnie sprawę poruszaną oświetlić wszechstronnie i wypowiedzieć się z temperamentem".

Do opisywania problemów politycznych pierwszych lat II Rzeczypospolitej często używa się ironicznego terminu "sejmokracja". Krytycy polskiego parlamentaryzmu tamtej doby twierdzą, że były dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 533

Spis treści
Zamów abonament