Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koncentracja własności czy kapitału

18 lipca 1995 | Ekonomia | KJ

Ulgi holdingowe

Koncentracja własności czy kapitału

1995 r. jest pierwszym rokiem, za który niektórzy podatnicy będą mogli sporządzać skonsolidowane sprawozdania finansowe. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku wejdą też w życie nowe zasady opodatkowania grup kapitałowych. Czym innym byłaby jednak grupa kapitałowa w rozumieniu przepisów o rachunkowości, a czym innym -- w sensie podatkowym. Bankowcy zwracają uwagę, że na czym innym jeszcze polegać będzie konsolidacja banków.

Dziś spółek, które są właścicielami innych spółek jest coraz więcej, ale tych, które mają udział dominujący jest wciąż niewiele. Mało kto jest zainteresowany tym, aby takie struktury tworzyć, skoro przepisy, w tym zwłaszcza prawo podatkowe, takim rozwiązaniom nie sprzyjają. Problem ten zgłaszany jest już niemal od dwóch lat przez różne grupy biznesu.

Dzisiaj jeżeli jedna spółka prawa handlowego (przyjmijmy, że jest to spółka z o. o. lub akcyjna, bo tylko ich ma dotyczyć proponowana ulga) jest właścicielem kapitału akcyjnego lub zakładowego innej spółki, to każda z nich płaci -- niezależnie od powiązań -- podatek dochodowy według ogólnych zasad (40 proc. ). Natomiast od dywidend wypłacanych właścicielowi przez spółkę-córkę pobierany jest 20-proc. podatek. Inaczej mówiąc, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 533

Spis treści
Zamów abonament