Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powstanie wymusił rynek

18 lipca 1995 | Ekonomia | TŚ

Holdingi w Polsce

Powstanie wymusił rynek

Coraz więcej dawnych central handlu zagranicznego zamienia się w spółki matki i tworzy wokół siebie struktury holdingowe. Najczęściej obejmują one handel krajowy i zagraniczny oraz produkcję. Niektóre firmy, jak Agros czy Stalexport koncentrują się na dziedzinach, w których znane są od lat. Inne, jak Elektrim, inwestują także w nowe branże.

Z wypowiedzi przedstawicieli dawnych CHZ wynika, że budowę struktur holdingowych wymusił na nich rynek i przemiany gospodarcze w Polsce. Aby mieć czym handlować, dawne CHZ musiały inwestować w firmy, które są ich dostawcami i zacząć pełnić rolę banku, który skredytuje produkcję, a potem już jako firma handlowa zapewni zbyt.

Struktury holdingowe zaczynają też tworzyć producenci, którzy w ten sposób chcą zapewnić sobie zbyt towarów i zmniejszyć koszty pośrednictwa.

Bolączką polskich holdingow jest brak, jak na razie, rozwiązań prawnych umożliwiających unikanie podwójnego opodatkowania przy rozliczeniach wewnątrz holdingu. Stąd przedstawiciele firm będących spółkami matkami często zamiast słowa holding używają pojęcia "grupa" lub "struktura holdingowa".

Agros Holding SA

-- Od kilku lat nie jesteśmy już tradycyjną centralą handlu zagranicznego -- mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 533

Spis treści
Zamów abonament