Informacje
Informacje
W ramach programu NFI (zwanego także programem powszechnej prywatyzacji, czyli PPP) na rynku kapitałowym pojawi się znaczna liczba nowych papierów wartościowych. Pojawią się świadectwa udziałowe, akcje narodowych funduszy inwestycyjnych i akcje spółek parterowych. Pojawią się także nowe formy obrotu, a więc i nowe rynki, takie jak wolny rynek obrotu świadectwami udziałowymi czy też rynek publiczny pozagiełdowy do obrotu akcji spółek parterowych. Świadectwa udziałowe i akcje funduszy będą papierami wartościowymi nowego rodzaju, które dotąd nie występowały na polskim rynku kapitałowym.
Świadectwo udziałowe będzie papierem wartościowym wymienialnym na akcje NFI, czyli inne papiery wartościowe. Będzie ono występować w formie fizycznej, czyli papierowej, i będzie zabezpieczone przed fałszerstwami, tak jak najlepsze banknoty na świecie. Akcje NFI to akcje funduszy typu zamkniętego, jakie dotychczas nie występowały w Polsce. Chociaż prowadzone są prace nad regulacją prawną, która pozwalałaby utworzyć inne fundusze zamknięte poza NFI, to na razie jedynym aktem prawnym pozwalającym na utworzenie funduszy zamkniętych jest ustawa z 30 kwietnia 1993 r. o NFI i ich prywatyzacji. W odróżnieniu od funduszy powierniczych, czyli otwartych, posiadających zmienną liczbę nie akcji ale jednostek uczestnictwa, nie będących papierami wartościowymi, fundusze zamknięte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta