Opcje czy loteria
Opcje czy loteria
ka 1995 GIEŁDA
Spore zainteresowanie środowisk zbliżonych zarówno do rynku papierów wartościowych, jak i do rynku usług bankowych wywołała ostatnio sprawa opcji kupna na WIG zaoferowanych przez Polski Bank Rozwoju SA, a następnie zawieszenia sprzedaży tych instrumentów w wyniku zastrzeżeń zgłoszonych ze strony Komisji Papierów Wartościowych.
Co nie zabronione to dozwolone
Włączając się do dyskusji w tej sprawie podzielam pogląd wyrażony przez Jarosława Steckiego w artykule "PBR nie musiał pytać" ("Rzeczpospolita" z 6 października 1995 r. , s. 14) , że art. 49 § 3 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych z 1991 r. nie może być podstawą do kwestionowania legalności wspomnianych transakcji między PBR a jego klientami.
Po pierwsze, sama możliwość uregulowania jakiegoś fragmentu obrotu papierami wartościowymi przez KPW (bądź inny organ) nie może być odczytywana jako nakaz powstrzymywania się przez uczestników obrotu prawnego od wszelkiej aktywności w tej dziedzinie do czasu pojawienia się stosownej regulacji. Zaniechanie bądź opóźnianie się prawodawcy z wydaniem stosownych przepisów nie może bowiem naruszać kardynalnej dla obrotu cywilnego (a takim przecież jest obrót papierami wartościowymi) zasady swobody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta