Zarabianie na odpadach z zakładów przemysłowych
Jeśli chodzi o najmniejszą emisję dwutlenku węgla na jedną tonę stali, nasza firma mieści się w europejskiej czołówce, również standardy produkcji nie odbiegają od europejskich - mówi Stefan Dzienniak, prezes ArcelorMittal Poland. To koncern, do którego należą cztery polskie huty w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu i Świętochłowicach i który skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiej branży hutniczej.
Inwestycja w nowe technologiePrzekroczenie ustawowych norm emisji gazów i ścieków przyznawanych indywidualnie dla każdej huty czy kopalni wiąże się z dużymi stratami finansowymi. - Naliczanie karnych opłat za przekroczenie ustawowej normy emisji np. dwutlenku węgla może w kilka miesięcy doprowadzić firmę do bankructwa. Kary płaci się za każdą dobę przekraczania norm. Na przykład można zapłacić kilkadziesiąt milionów złotych na kwartał za ścieki, które nie mieszczą się w normach - mówi Stefan Dzienniak. Choć ArcelorMittal przestrzega norm i kar nie płaci, nadal stara się zmniejszyć wpływ zakładów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta