Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własność społeczna w prawie karnym

11 stycznia 1996 | Prawo | AM

Własność społeczna w prawie karnym

Mienie spółdzielcze

Artur Magnuszewski

Nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać o konieczności harmonizacji unormowań prawa karnego z akceptowanym przez ustawodawcę od końca 1989 r. systemem wartości ustrojowych. Proces ten zresztą trwa, czego jednym z ostatnich przykładów jest nowelizacja kodeksu karnego przez ustawę z 12 lipca 1995 r. (Dz. U. nr 95, poz. 475) . Mimo to nadal utrzymują się w tym kodeksie regulacje, które rażą daleko idącym niedostosowaniem do unormowań zawartych w innych gałęziach prawa, zwłaszcza w prawie cywilnym i konstytucyjnym. Należy do nich m. in. wyrażana w wielu przepisach prawa karnego zasada szczególnej ochrony mienia społecznego.

Zmiany w konstytucji dokonane w ostatnich latach, a także istotna nowelizacja kodeksu cywilnego w 1990 r. spowodowały, że wymiar sprawiedliwości ma coraz więcej problemów z interpretacją pojęcia "mienie społeczne", występującego nadal w prawie karnym. Doceniając teoretyczną złożoność tego zjawiska, które określa się niekiedy jako "rozchwianie systemu prawa", zwrócimy uwagę na niektóre jego praktyczne aspekty. Nadanie bowiem mieniu naruszonemu lub zagrożonemu przestępstwem przymiotu mienia społecznego ma wciąż istotne znaczenie dla uczestników procesu karnego, pociągając często...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 643

Spis treści
Zamów abonament