Trzecie podejście do Konstytucji
Trzecie podejście do Konstytucji
Jerzy Pilczyński
Przed nowym Sejmem, podobnie jak w poprzednich dwóch kadencjach, stoi problem uchwalenia konstytucji. Polska jest jednym z niewielu, jeśli nie jedynym z krajów postkomunistycznych, który do tej pory się na to nie zdobył. Za potrzebą uchwalenia nowej ustawy zasadniczej przemawia wiele argumentów związanych, najogólniej rzecz biorąc, z gwarancjami dla niezakłóconej realizacji demokratycznych i rynkowych reform. Nie kwestionowało tego żadne z ugrupowań startujących w wyborach i niemal każde miało w swym programie uchwalenie nowej konstytucji.
To, co nie powiodło się poprzednio dwukrotnie, tym razem wydaje się w zasięgu ręki. Partie, które wygrały wybory: SLD i PSL dysponują w Zgromadzeniu Narodowym wystarczającą przewagą, aby bez trudu konstytucję uchwalić. Można do tego doliczyć jeszcze głosy posłów z UP, bowiem ugrupowanie to zgłosiło w poprzedniej kadencji projekt konstytucji wspólnie z PSL. Za nową konstytucją opowiada się także konsekwentnie UD.
Propozycje konstytucyjne
PSL i SLD wydają się dość zbieżne, a w projekcie umowy koalicyjnej zawarto postulat jak najszybszego sfinalizowania prac konstytucyjnych. Mimo tych przesłanek podjęcie po raz trzeci tej próby znów wydaje się dość ryzykowne politycznie.
Podstawowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta