Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równość w chorobie

14 października 1993 | Prawo | ŻS

Prawa pacjenta

Równość w chorobie

Z dr Katarzyną Tymowską z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Żaneta Semprich

Jakoś umyka nam tak propagowana przez WHO idea równego dla wszystkich prawa do zdrowia. Wielu obawia się, że stanie się ono przywilejem niektórych. Czy w naszej sytuacji gospodarczospołecznej różnice tego rodzaju są nieuniknione?

Jest oczywiste, że różnych ludzi cechują różne genetyczne uwarunkowania zachowania zdrowia. Ale dłuższe życie bez chorób to także efekt w arunków socjalnych, ekonomicznych, ekologicznych i wielu innych. W ystarczy np. , że jakaś gmina opracuje świetny program promocji zdrowia, wysupła środki na budowę urządzeń sportowych i rekreacyjnych, znajdzie lidera, który zachęci ludzi do korzystania z nich -- i potencjał zdrowotny tamtejszej społeczności będzie rosnąć.

Jednak uwarunkowania ekonomiczne odgrywają tu rolę nie do przecenienia. Dysponujemy np. badaniami wskazującymi, że śmiertelność niemowląt zależy od poziomu w ykształcenia i statusu społecznego matek. O tóż brak w ykształcenia w iąże się u nas na ogół z niską kulturą zdrowotną, a jeżeli do tego dojdzie żywienie charakterystyczne dla stanu ubóstwa -- dziecko musi urodzić się słabsze. A to rzutuje na jego kondycję fizyczną już do końca życia. Tego typu przykłady można mnożyć. Jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 88

Spis treści

Sport

Zamów abonament