Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

10 najważniejszych wydarzeń naukowych 2010 r.

29 grudnia 2010 | Nauka | Dział Nauki
Neandertalczycy to nasi krewni
źródło: EAST NEWS
Neandertalczycy to nasi krewni
Czworonóg spod Kielc
źródło: Rzeczpospolita
Czworonóg spod Kielc
Prof. Andrzej Udalski  z UW jest jednym z najbardziej znanych na świecie „łowców planet”
źródło: Fotorzepa
Prof. Andrzej Udalski z UW jest jednym z najbardziej znanych na świecie „łowców planet”
Księżyc ma znacznie więcej wody, niż ktokolwiek z nas przypuszczał
źródło: AP
Księżyc ma znacznie więcej wody, niż ktokolwiek z nas przypuszczał
Przepis na przechytrzenie natury
źródło: Rzeczpospolita
Przepis na przechytrzenie natury

Sztuczna bakteria, rozszyfrowanie genomu neandertalczyka, odnalezienie planet, na których są warunki do życia – to tylko niektóre z najważniejszych, zdaniem dziennikarzy działu nauki „Rzeczpospolitej”, wydarzeń roku.

Ułożyliśmy je chronologicznie, ponieważ uważamy, że trudno porównać odkrycie nowych globów w kosmosie z badaniami DNA, pracą paleontologów czy wysiłkiem inżynierów. To nie jest ranking ani lista przebojów, raczej zestawienie wydarzeń mających znaczenie dla nauki, a także dla naszego życia.

Wybór nie był łatwy. Zostały pokonane – co akurat w tym przypadku nie oznacza, że są mniej istotne – postępy w poszukiwaniach skutecznej metody hamowania HIV/AIDS, sukcesy twórców prywatnych pojazdów kosmicznych czy spory naukowców i polityków o przyczyny globalnego ocieplenia.Najważniejsze naukowe wydarzenia ostatnich 12 miesięcy pokazują też, czego możemy się spodziewać w nadchodzącym roku. Postęp w dziedzinie badań DNA pozwala przypuszczać, że dowiemy się jeszcze niejednego o naszych przodkach i wymarłych kuzynach. Genetycy udoskonalą sztuczne organizmy, które – już po ich opatentowaniu – będą mogły wytwarzać potrzebne nam substancje. Ruszą z miejsca eksperymenty z wykorzystaniem komórek macierzystych. Już w ciągu kilku najbliższych miesięcy okaże się, czy są one przydatne m.in. w regeneracji rdzenia kręgowego oraz przywracaniu wzroku.

Wszystko wskazuje też na to, że doczekamy się „drugiej Ziemi”. W 2010 roku astronomowie odkrywali jedną pozasłoneczną planetę co cztery dni. Udoskonalone techniki obserwacji pozwolą dojrzeć planety niewielkie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8814

Spis treści
Zamów abonament