Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozdziały polskiej tragedii

30 marca 2011 | Żołnierze wyklęci | Krzysztof Masłoń
Sztab II Korpusu (gen. Anders w środku) w rozmowie z gen. Haroldem Alexandrem, dowódcą 15. Grupy Armii we Włoszech
źródło: Zbiory Zbigniewa Wawra
Sztab II Korpusu (gen. Anders w środku) w rozmowie z gen. Haroldem Alexandrem, dowódcą 15. Grupy Armii we Włoszech

Wspomnienia generała Władysława Andersa, których pierwsze wydanie w 1949 r. w brytyjskim Newtown otwiera poczet świadectw spisanych przez polskich dowódców wojennych, pozostają dokumentem najwyższej wagi.

 

Dzieje oręża polskiego w tej wojnie – tymi słowy poprzedził autor pierwszą edycję „Bez ostatniego rozdziału" – to, po wrześniu 1939 w Polsce, walki polskie ramię do ramienia ze sprzymierzonymi we Francji, Narvik i bitwa o Wielką Brytanię, Tobruk, dni chwały lotnika i marynarza polskiego, największy w Europie opór podziemny, potem Monte Cassino, Ancona, Bolonia, a jednocześnie Normandia, Belgia, Holandia.

Dzieje losów sprawy polskiej w tej wojnie, to – po sojuszu polsko-brytyjskim 1939 i karcie atlantyckiej 1941 – Teheran, Jałta, Poczdam i oddanie Polski pod władzę Rosji.

Jak się te przeciwieństwa z sobą splatały w życiu – i jaki miały oddźwięk w duszy żołnierza polskiego – opowiada ta książka".

Bądźcie spokojni, nie skrzywdzimy was

29 września 1939 r. ranny generał dostał się do niewoli sowieckiej. Po leczeniu szpitalnym i pobycie we lwowskim więzieniu na Butyrkach, gdzie poddano go ciężkiemu śledztwu z torturami włącznie, przewieziony został do osławionej moskiewskiej Łubianki. Tam, po kategorycznej odmowie podjęcia służby w Armii Czerwonej usiłowano wymusić na nim przyznanie się do tworzenia podziemnej organizacji. Ocalił go wybuch wojny niemiecko-sowieckiej i zawarcie polsko-sowieckiego układu 30 lipca 1941 r. przewidującego utworzenie w ZSRR Armii Polskiej, na której dowódcę został wyznaczony. 3 grudnia 1941 r. w Moskwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8890

Spis treści
Zamów abonament