Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Manewrowanie amortyzacją

23 sierpnia 1996 | Ekonomia | WP

Typy umów leasingowych

Manewrowanie amortyzacją

W zależności od celów oraz interesów leasingodawcy i leasingobiorcy wyróżniamy kilka typów umów zawieranych między nimi. Umowy finansowania leasingowego nie są typowymi umowami najmu. Obok funkcji finansowania, przekazanie prawa do użytkowania danego towaru jest jednym z głównych obowiązków leasingodawcy. Jest on właścicielem przedmiotu objętego umową leasingową i ponosi wraz z funkcją finansowania ryzyko wypłacalności leasingobiorcy. Praktyka wykształciła wiele modeli umów leasingowych. Poniżej zaprezentowano kilka ich przykładów.

Umowa leasingowa o pełnej amortyzacji (full-pay-out-leasing)

Ważną cechą charakterystyczną umów leasingowych tego typu jest to, że ich celem, bez wyjątku, jest pełna amortyzacja przedmiotu objętego umową leasingową przez leasingobiorcę. Obejmuje ona obok kosztów dostawy lub wytworzenia danego przedmiotu również nakłady na nabycie środków trwałych oraz oprocentowanie zainwestowanego kapitału, zapłatę za poniesione przez leasingodawcę ryzyko wypłacalności oraz dodatkowy zysk. W przypadku takiej umowy, leasingobiorca ponosi w czasie trwania umowy wszystkie koszty amortyzacji. Jeżeli nie zostaje zawarta dodatkowa umowa, omówione stosunki łączące leasingodawcę z leasingobiorcą kończą się wraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 839

Spis treści

Raporty

Zamów abonament