Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O skuteczności pozbawienia członkostwa

23 sierpnia 1996 | Prawo | WE

O skuteczności pozbawienia członkostwa

Wiktor E. Łyszczak

Podejmowane są próby dysponowania prawami majątkowymi tych członków spółdzielni, którzy uchwałą rady nadzorczej zostali uznani za wykluczonych lub wykreślonych ze spółdzielni. Czy jest to możliwe? Czy art. 24 § 3 prawa spółdzielczego stwarza spółdzielni prawo do wydania przydziału mieszkania (lokalu użytkowego -- garażu) innemu oczekującemu na taki przydział? Czy wykluczenie (wykreślenie) dokonane przez radę nadzorczą jako skuteczne w myśl art. 24 § 3 prawa spółdzielczego jest równoznaczne z wygaśnięciem majątkowych praw, z których do tego czasu korzystali wykluczeni (wykreśleni) ?

Takiej tezy -- moim zdaniem -- obronić się w żaden sposób nie da. Jeżeli "się nie da", to jakim prawem (jaką podstawą prawną) może posłużyć się spółdzielnia dla wykonania decyzji o przydziale prawa majątkowego, które nie wygasło, innemu członkowi?

Sądzę, że spółdzielnie, które uważają, iż uchwała (decyzja -- jak to czasami błędnie nazywają) o wykluczeniu/ wykreśleniu członka umożliwia im dysponowanie jego prawami majątkowym, są w błędzie.

Nie wiem, czy słowo "skuteczne" może mieć odmienne od źródłosłowu znaczenie. W słowniku PWN (1968 r. ) "skuteczny" znaczy "dający...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 839

Spis treści

Raporty

Zamów abonament