Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka, która dostała wypłatę z zysku, nie zawsze musi dzielić się z fiskusem

23 maja 2011 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Rozliczenie dywidendy otrzymanej przez osobę prawną zależy od tego, czy wpłynęła z kraju czy z zagranicy. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę ustawowe zwolnienia i postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Przychodów z dywidendy od polskiej spółki kapitałowej nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania spółki otrzymującej (art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT).

Obowiązek poboru ewentualnego podatku od niej ciążył na spółce wypłacającej jako płatniku. Przy czym wypłacana dywidenda mogła korzystać ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT (jednym z jego warunków jest posiadanie udziału w kapitale spółki wypłacającej w wysokości nie mniejszej niż 10 proc.).

Jeśli warunki zwolnienia nie były spełnione, płatnik powinien pobrać od niej zryczałtowany podatek według stawki 19 proc. Podatek ten nie podlega odliczeniu.

Przepisy przejściowe

Przedstawione zasady opodatkowania dywidend mają zastosowanie do dywidend otrzymanych w 2011 r. Dotyczą zatem dywidend za 2010 r. wypłacanych w 2011 r.

Z przepisów przejściowych (art. 7) ustawy z 25 listopada 2010 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 226, poz. 1478) wynika jednak, że jeżeli prawo do uzyskania dywidendy przez spółkę zostało ustalone przed 1 stycznia 2011, to mimo że wypłata nastąpi 2011 r.,

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8934

Spis treści
Zamów abonament