Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie o rozwiązaniu umowy nieważne

21 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek Agata Lankamer-Prasołek

Transfer firmy nie może być przyczyną wypowiedzenia. Gdy szef, chcąc ominąć ten zakaz, dogaduje się z osobą w sprawie rozstania, działa wbrew prawu

Często porozumiewający się przedsiębiorcy próbują ominąć art. 231 kodeksu pracy.

Wykorzystują wtedy nieświadomość pracowników, którzy zgadzają się na rozwiązanie umowy z poprzednim szefem, bo to jest warunkiem zatrudnienia u kolejnego.

W efekcie może okazać się, że taki pracownik nie został przejęty w trybie art. 231 k.p., ponieważ w dniu przejęcia nie pozostawał w zatrudnieniu u przekazującego zakład przedsiębiorcy, a to jest konieczne do przejęcia z mocy prawa. Oczywiście nikt nie zabrania pracodawcy rozwiązania umowy z pracownikiem, jednak pamiętać trzeba o tym, że przejście zakładu pracy nie może stanowić przyczyny takiego wypowiedzenia.

Inna sytuacja ma miejsce, gdy strony zawrą porozumienie co do zakończenia stosunku pracy. SN podkreśla, że konieczne jest wtedy zbadanie okoliczności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8959

Spis treści
Zamów abonament