Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzekucja zazwycza po uznaniu orzeczenia

21 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Monika Skaba-Szklarska

Gdy spór toczący się w postępowaniu zwykłym zakończy się wydaniem orzeczenia (innego niż ENZ lub w sprawie drobnych roszczeń) w jednym państwie, egzekucja będzie prowadzona w drugim państwie, jedynie gdy państwo to uzna orzeczenie (exequatur)

W wyniku rozwoju współpracy między państwami członkowskimi na mocy rozporządzenia Bruksela I uznanie orzeczenia sądowego jednego państwa we wszystkich państwach członkowskich następuje niejako automatycznie. Uznanie może również dotyczyć ugody sądowej a także dokumentu urzędowego (np. aktu notarialnego) stwierdzającego roszczenie w zakresie spraw regulowanych rozporządzeniem.

Orzeczenia wydane i wykonalne w jednym państwie są wykonywane w drugim państwie, gdzie dłużnik ma miejsce zamieszkania lub gdzie egzekucja ma zostać przeprowadzona, jeżeli ich wykonalność w nim zostanie stwierdzona na wniosek zainteresowanej strony.

Wniosek składa się do sądu lub innego właściwego organu drugiego państwa, wskazanego w wykazie w załączniku II (właściwe sądy można również znaleźć w wyszukiwarce sądów na stronie europejskiego atlasu sądowniczego; w Polsce właściwe są sądy okręgowe). Jeśli wierzyciel składa wniosek do polskiego sądu, opłata stała wynosi 50...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8959

Spis treści
Zamów abonament