Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stalinowskie lodołamacze

25 czerwca 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski
autor zdjęcia: Paweł Moszczyński
źródło: Rzeczpospolita

Według stalinowskiego projektu rozbudowy marynarki wojennej z 1939 roku w osiem lat radzieckie stocznie miały zwodować m.in. 24 pancerniki (w tym 15 dla floty Pacyfiku), a flota podwodna miała liczyć 438 jednostek (w tym 219 na Pacyfiku).

Dla urzeczywistnienia planów Stalin rozkazał modernizację istniejących i budowę nowych stoczni, w tym stoczni nr 402 w Mołotowsku (Siewierodwinsk nad Morzem Białym). Budowało ją 120 tys. niewolników NKWD, którzy wznieśli hangar o długości 335 m i szerokości 137 m. Mieściły się w nim obok siebie dwa okręty liniowe klasy „Sowiecki Sojuz". Po wojnie w tej stoczni powstawały krążowniki klasy „Swierdłowsk", a obecnie jest jedyną za kołem polarnym wodującą atomowe okręty podwodne.

W Gorki powstała stocznia Krasnoje Sormowo nr 112, budująca okręty podwodne. Systemem kanałów spływały do stoczni 402, gdzie je wyposażano. W Komsomolsku nad Amurem więźniowie zbudowali stocznię 199. Rzeka była tak płytka, że okręty musiały być wyposażane w innych stoczniach, ale zakład był poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8962

Spis treści
Zamów abonament