Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partia polskich katolików

27 września 2011 | Publicystyka, Opinie | Piotr Zaremba
Na Jasnej Górze Jarosław Kaczyński przestrzegał przed zagrożeniem wartości  (Częstochowa, 23 września 2011 r.)
autor zdjęcia: MICHAŁ SZALAST
źródło: Fotorzepa
Na Jasnej Górze Jarosław Kaczyński przestrzegał przed zagrożeniem wartości (Częstochowa, 23 września 2011 r.)
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Być może niedługo Jarosław Kaczyński będzie przewodził jedynej istotnej partii, która czuje się w świecie chrześcijańskiej tradycji jak u siebie w domu – uważa publicysta „Rzeczpospolitej”

Czy Jasna Góra zaangażowała się w kampanię prezesa PiS? – pyta „Gazeta Wyborcza" rzecznika prasowego klasztoru Paulinów, ale i czytelników. Chodzi o wizytę Jarosława Kaczyńskiego w Częstochowie. Polityk ten przedstawił tam swoją diagnozę: „Pewna niewielka, ale wpływowa grupa przeprowadza najpotężniejszy w ciągu tych 22 lat atak na fundamentalne wartości".

Pytanie „Wyborczej" jest retoryczne, ona już wydała wyrok. Kaczyński przestrzega przed zagrożeniem wartości, liberalne media przestrzegają przed Kaczyńskim, a w tle pojawia się debata na temat „wykorzystywania kościołów do kampanii wyborczej".

TVN-owski program „Czarno na białym" podpatrzył kilku posłów PiS wygłaszających prelekcje we wrocławskich świątyniach lub w pomieszczeniach przy świątyniach. Postawiono im – choćby jednemu z bardziej umiarkowanych w ideowych kwestiach parlamentarzystów Kazimierzowi Ujazdowskiemu – ciężki zarzut: instrumentalnego traktowania religii.

Polityk na ambonie

Jak wynikało z pokazanych widzom materiałów, wystąpienia nie miały natury politycznych wieców. No, ale jest kilka tygodni do wyborów, trudno nie dostrzec związku między tymi spotkaniami z ludźmi, a tym, że kandydują. Trudno, choćby mówili ogólnie o polityce czy państwie, a nie zachęcali do głosowania na siebie.

No dobrze, tylko komu to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9041

Wydanie: 9041

Spis treści
Zamów abonament