Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem lepiej samemu zgodzić się na zapłatę grzywny

28 września 2011 | Prawo i praktyka | Sławomir Śliwowski

Sprawcy przestępstw i wykroczeń skarbowych mogą dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. Dzięki temu unikną wpisu do rejestru skazanych

W niektórych sytuacjach podatnicy, którzy nie wywiązują się należycie z nałożonych na nich obowiązków podatkowych, mogą ponieść odpowiedzialność karną.

Sankcje za przestępstwa i wykroczenia skarbowe zostały wprowadzone na mocy ustawy z 10 września 1999 Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.).

Niekaralność często jest istotna

Orzeczenie uznające sprawcę za winnego przestępstwa (w tym również skarbowego) pociąga za sobą wpisanie jego danych do Krajowego Rejestru Karnego. Informacje o prawomocnym wyroku skazującym widnieją tam aż do momentu zatarcia skazania. W razie popełnienia przestępstwa skarbowego zagrożonego jedynie karą grzywny, co do zasady, jest to pięć lat.

Przez ten okres sprawca przestępstwa nie może legitymować się przymiotem „osoby niekaranej”, co może uniemożliwić mu wykonywanie niektórych zawodów (np. adwokata, radcy prawnego, notariusza, doradcy podatkowego, księgowego). Są też inne konsekwencje, np. zakaz brania udziału w przetargach organizowanych w ramach zamówień publicznych.

Tych negatywnych konsekwencji można uniknąć, składając wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Instytucja ta jest uregulowana w art. 142 § 1 k.k.s. Uwzględnienie takiego wniosku przez sąd powoduje, że sprawca nie będzie figurował w rejestrze skazanych.

Ponadto, jeżeli w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9042

Wydanie: 9042

Spis treści
Zamów abonament