Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ściągać z zasiłków

29 lutego 2012 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska
Potrącenia egzekucyjne z zasiłków*  z ubezpieczenia społecznego
źródło: Rzeczpospolita
Potrącenia egzekucyjne z zasiłków* z ubezpieczenia społecznego

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego są dla pracodawcy jeszcze bardziej nietykalne niż wynagrodzenie za pracę wypłacane zatrudnionemu

Obowiązek wypłacania zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego wiąże się również z koniecznością dokonywania z nich odpowiednich potrąceń. W danym roku ciąży ono na firmach, które 30 listopada poprzedniego roku zgłaszały do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób (art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o zasiłkach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Bez zgody podwładnego z zasiłku można jedynie dokonywać potrąceń w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej, stosując odpowiednie maksymalne dopuszczalne kwoty potrącenia oraz kwoty wolne.

Do egzekucji z należności określonych w ustawie zasiłkowej stosujemy przy tym odpowiednio przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w ustawie emerytalnej (art. 833 § 5 k.p.c.). Podstawą wymiaru potrąceń jest kwota zasiłku/świadczenia rehabilitacyjnego netto, czyli po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Alimenty

Maksymalna dopuszczalna kwota takiego potrącenia to 60 proc. zasiłku/świadczenia rehabilitacyjnego brutto, a kwota wolna – 50 proc. najniższej emerytury (do 29 lutego 2012 r. – 364,09 zł, a od 1 marca 2012 r. – 399,59 zł)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9170

Wydanie: 9170

Spis treści
Zamów abonament