Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak umyślności nie zwolni pracownika z pokrycia wyrządzonych strat

11 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
LISTA PŁAC – kwiecień 2012 r.
źródło: Rzeczpospolita
LISTA PŁAC – kwiecień 2012 r.
Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Nowacka

Za szkodę wyrządzoną pracodawcy podwładny musi zapłacić odszkodowanie. Jeśli było to niecelowe, naprawienie strat ograniczy się do trzech pensji. Gdy jednak działał z rozmysłem, pokryje szkodę w pełnej wysokości

- Pracownica naszego salonu kosmetycznego nie domknęła lodówki z preparatami do maseczek. Z tego powodu utraciły one swoje właściwości i nie można już ich użyć do zabiegów. Pracownica tłumaczy, że zrobiła to niechcący. Jej uwagę rozproszył dzwoniący telefon i po odłożeniu słuchawki pospieszyła do oczekującej klientki. Podliczyliśmy straty w wartości zepsutych składników; jest to ok. 5000 zł. Chcemy nimi obciążyć zatrudnioną.

Jak obliczyć taką rekompensatę? Pracownica ma pensję stałą zasadniczą 1800 zł oraz 10 proc. prowizji od wykonanych w miesiącu zabiegów. Czy pracownica powinna zapłacić za całą szkodę, czy jest jakaś kwota graniczna? – pyta czytelnik.

Z opisu wynika, że pracownica nie działała umyślnie. Można ją zobowiązać do pokrycia rzeczywistej straty, jaką poniósł pracodawca, ale nie może to być więcej niż trzykrotność jej wynagrodzenia. Takie wynagrodzenie należy obliczać według zasad stosowanych przy ustalaniu podstawy ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Wina i szkoda

Jednym z pracowniczych obowiązków jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie, a w szczególności dbanie o dobro zakładu pracy i chronienie jego mienia. Tak wynika z art. 100 kodeksu pracy.

Nie zawsze się to udaje. Przez nieuwagę, roztargnienie czy niedbalstwo pracownik może doprowadzić do powstania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9205

Wydanie: 9205

Spis treści
Zamów abonament