Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe dowody są ważne po latach

04 maja 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeżeli po okresie pobierania emerytury znajdzie się zagubiony dokument o zarobkach, można wnosić do ZUS o przeliczenie świadczenia. Gdyby nie przekonał on ZUS, jest szansa, że przekona sąd

- Byłem operatorem dźwigu. Firma zagubiła dokumenty płacowe z lat 1972 – 1976. Wystawiła mi za ten czas ZUS Rp-7 na podstawie umowy, czyli wykazała jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Odwołałem się do sądu, ponieważ ZUS nie uwzględnił dodatków (m.in. za pracę na wysokości, za II i III zmianę, za konserwacje itd.), a stanowiły one drugą część mojej pensji.

Sąd okręgowy, a potem apelacyjny, wydały wyroki o wliczeniu tylko dodatku stażowego (wyroki z lat 2004 i 2005). Na rozprawie prawnik ZUS podnosił nie tylko brak dokumentów o składnikach wynagrodzenia, lecz także to, że nie wiadomo, czy wykonywałem te prace w pełnym wymiarze czasu pracy.

W 2011 r. o emeryturę wystąpił mój współpracownik, który był zmiennikiem na tym samym dźwigu. ZUS postąpił w jego przypadku tak samo jak w moim, ale sąd nakazał uwzględnić mu wszystkie dodatki. Ja zaś w 2010 r. uzyskałem nowe zaświadczenie Rp-7, na którym zakład poświadczył pracę na cały etat.

Odnalazłem również pismo z 1972 r., w którym dyrektor zakładu wyraził...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9223

Wydanie: 9223

Spis treści
Zamów abonament