Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chciwość jest winna, a nie globalizacja

10 maja 2012 | Ekonomia | Jacek Krawiec
Jacek Krawiec
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Jacek Krawiec

Największy wpływ na kryzys, a przez to na nową rzeczywistość, z którą wszystkim nam przyszło się zmierzyć, miał zwykły pęd za zyskiem – pisze prezes PKN Orlen

Skutki globalnego kryzysu, który wstrząsnął rynkami finansowymi i doprowadził do ograniczenia produkcji i redukcji miejsc pracy w wielu krajach, będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo. Dla ludzi biznesu oznacza to dwie istotne konsekwencje. Po pierwsze, w naszych rękach nadal spoczywa duża część odpowiedzialności za wyjście gospodarki już nie z ostrego wirażu, ale trudnej serpentyny, w jakiej się znalazł świat. Po drugie, nadal będziemy podejmować decyzje pod presją czasu, w warunkach męczącej niepewności.

Powszechne uproszczenia

Zdarza się, że winą za obecny kryzys obarcza się globalizację.

To niepokojące uproszczenie.

Niepokojące – bo może prowadzić do wniosku, że globalizację trzeba nie tylko zatrzymać, ale wręcz cofnąć. Uproszczenie – bo globalizacja jest procesem wielopłaszczyznowym i w związku z tym jej wpływ na gospodarkę nie da się zamknąć zerojedynkową oceną dobry-zły.

Nie ma wątpliwości, że wpływ globalizacji jest ogromny, czasem znacznie przekraczający wszelkie nasze wyobrażenia sprzed 20 lat, gdy ujednolicanie standardów w światowym biznesie dopiero raczkowało. Nie ma bowiem dzisiaj takiego procesu ekonomicznego, politycznego, demograficznego, społecznego czy kulturowego, którego nie dałoby się rozpatrywać w kontekście...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9228

Wydanie: 9228

Spis treści
Zamów abonament