Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trochę grosza wpadnie na koniec kariery

18 maja 2012 | Prawo i praktyka | Małgorzata Terlikowska

Pracownik otrzyma wyłącznie jedną odprawę emerytalną lub rentową w zależności od tego, czy o rozwiązaniu stosunku pracy przesądza wiek czy zdrowie. Ale wątpliwości te musi często wyjaśniać Sąd Najwyższy

Odprawa emerytalna lub rentowa to jednorazowe świadczenie pieniężne od pracodawcy przysługujące podwładnemu, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Tak stanowi art. 921 kodeksu pracy. To powszechne świadczenie, czyli przysługuje wszystkim, których zatrudnienie ustało w związku z przejściem na świadczenie. Nieistotne są przy tym: rodzaj umowy o pracę (terminowa, bezterminowa), ogólny czy zakładowy staż pracy oraz przyczyna przejścia na rentę (stan zdrowia, wypadek przy pracy).

Aby pracownik otrzymał to świadczenie, warunkiem niezbędnym jest jego przejście na emeryturę lub rentę i rozwiązanie stosunku pracy. Ugruntowane orzecznictwo przyjmuje, że kontynuowanie go po przyznaniu podwładnemu świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest automatycznym przejściem na emeryturę lub rentę. Istotą jest rozwiązanie angażu w wyniku nabycia uprawnień.

Co najmniej jedna pensja i tylko raz

Minimalna wysokość odprawy rentowej i emerytalnej nie może być niższa od jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Wprost wynika to z kodeksu pracy. Nie wyklucza to jednak innych postanowień w regulaminach wynagradzania lub układach zbiorowych. Aby były wiążące, muszą być korzystniejsze dla pracownika.

Brzmienie art. 92 § 2 k.p. „pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9235

Wydanie: 9235

Spis treści
Zamów abonament