Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli przełożony każe, podwładny musi pracować w nadgodzinach

18 maja 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Tylko wyjątkowo pracownik może odmówić obowiązkowej realizacji pracy nadliczbowej – gdy powoła się na zakazy określone w przepisach, dyskryminację lub zasady współżycia społecznego

Obowiązek wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych wynika z ciążącego na podwładnym podporządkowaniu pracodawcy.

Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy definiującym cechy stosunku pracy pracownik musi wykonywać pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Zatrudniony ma zatem wykonywać polecenia przełożonych także w zakresie czasu pracy. Podobnie wskazuje art. 100 § 1 k.p., według którego jest on zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z prawem oraz angażem.

Sąd Najwyższy potwierdza

Z tych przepisów wynika zatem, że pracownik musi wykonywać pracę także w godzinach nadliczbowych. Na taki obowiązek wskazuje także Sąd Najwyższy.

W wyroku z 16 grudnia 1987 r. (I PRN 68/87) uznał, że praca w godzinach nadliczbowych jest wykonywana zawsze w warunkach określonego już zmęczenia pracownika. Nie uzasadnia to jednak odmowy wykonania polecenia pozostania poza godzinami pracy po to, aby zakończyć usuwanie awarii.

Potwierdzał to też SN w wyroku z 19 lutego 1987 r. (I PR 6/87). Według niego pracownik w zakresie art. 100 § 1 k.p. musi podporządkować się poleceniu kierownictwa zakładu stawienia się do pracy w sobotę wolną od pracy, choćby nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9235

Wydanie: 9235

Spis treści
Zamów abonament