Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oświadczenie nieprawdy zakończy współpracę

24 maja 2012 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak
źródło: Rzeczpospolita

Składanie fałszywych zeznań to przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Szef może dowodzić, że podając kłamliwe informacje, pracownik działał na szkodę firmy, i rozstać się z nim nawet w trybie dyscyplinarnym

- Czy nieprawdziwe podanie przez pracownika, że np. nie brał urlopu ojcowskiego i nie dostał za ten czas zasiłku macierzyńskiego lub nie wykorzystał innego uprawnienia, choć faktycznie jest inaczej, pozwala pracodawcy zarzucić mu składanie fałszywych oświadczeń? Czy musi być to zastrzeżone odpowiedzialnością karną? A może jest ogólny przepis, który nakazuje pracownikowi mówienie prawdy? – pyta czytelnik.

Nie ma przepisu, który nakazywałby pracownikowi mówienie prawdy. To kanon właściwego postępowania każdego człowieka wynikający z powszechnych norm moralnych.

To, o czym pisze czytelnik, to tzw. krzywoprzysięstwo, czyli składanie fałszywych zeznań w postępowaniu sądowym lub innym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9240

Wydanie: 9240

Spis treści
Zamów abonament