Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oporny w leczeniu straci pieniądze za cały miesiąc

24 maja 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego, który wykonuje zakazane mu czynności, nie może liczyć na pobłażliwość. Ma korzystać z tego zwolnienia tak, by jak najszybciej wrócić do pracy

Jeżeli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, to w celu odzyskania całkowitej zdolności do pracy przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne.

Musi jednak pamiętać, że w okresie jego pobierania nie wolno mu świadczyć pracy. Ponadto okres zwolnienia od pracy powinien wykorzystywać zgodnie z jego celem, zapewniającym jak najszybszy powrót do zdrowia.

- Pracownica przebywa na  świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym na pięć miesięcy (od 29 lutego do 27 lipca br.). 15 maja przeprowadziliśmy kontrolę wykorzystywania świadczenia rehabilitacyjnego u niej w domu, ale jej nie zastaliśmy.

17 maja pracownica zgłosiła się do zakładu, informując, że w ostatnim tygodniu wyjechała do matki, którą musiała się opiekować po  ciężkiej operacji. Czy osoba przebywająca na  świadczeniu rehabilitacyjnym może opiekować się chorą matką? Czy jest to przesłanka do  pozbawienia jej prawa do  świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli nie wiemy, na jakie schorzenie cierpi? – pyta czytelniczka.

Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, to na podstawie art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9240

Wydanie: 9240

Spis treści
Zamów abonament