Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mundurowi nadal mają lepiej niż cywile

22 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy podejmą służbę do końca roku, otrzymają świadczenia na starych zasadach. Przyszłoroczni rekruci będą musieli pracować dziesięć lat dłużej

Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze służb mundurowych do podstawy wymiaru emerytury mogą wskazać uposażenia z kolejnych dziesięciu lat z całego okresu służby.

W odczuciu osób podlegających powszechnemu ubezpieczeniu społecznemu stawia to mundurowych na uprzywilejowanej pozycji. Osoby cywilne mogą bowiem wybrać wariant obliczenia ich świadczeń z wynagrodzeń z kolejnych dziesięciu lat kalendarzowych, ale wybranych tylko z ostatnich 20 lat poprzedzających rok, w którym zgłaszają wniosek o emeryturę lub rentę.

Było, minęło

Przez kilkadziesiąt powojennych lat ZUS obliczał podstawę wymiaru powszechnej emerytury lub renty, biorąc pod uwagę zarobki z:

- ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia albo

- kolejnych 24 miesięcy pracy dowolnie wybranych z ostatnich 12 lat zatrudnienia.

Jednak przepisy ustawy z 17 października 1991 r. sukcesywnie wydłużały ten okres. To, z ilu lat należało wskazać zarobki do ustalenia emerytury lub renty, zależało od daty złożenia wniosku o świadczenie. Gdy został zgłoszony:

- do końca 1992 r. – podstawę wymiaru świadczenia ZUS liczył z wynagrodzeń z trzech kolejnych lat z ostatnich 12 lat kalendarzowych,

- do końca 1993 r. – wybrać należało zarobki z następujących po sobie czterech lat z ostatniego 13-lecia.

I tak kolejno dodawano rok aż do 1998 r. włącznie. Począwszy od wniosków o emeryturę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9264

Wydanie: 9264

Spis treści
Zamów abonament