Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób zastrzec pomysł na nowy produkt lub usługę

22 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
źródło: Rzeczpospolita

Patent to prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Polski. Opłata za zgłoszenie wynosi 550 zł i warto ją ponieść

W czasach, gdy kupić można praktycznie wszystko, nie jest łatwo osiągnąć sukces w biznesie. Dziś najważniejszy jest przede wszystkim pomysł na nowy produkt lub nową usługę. Innym sposobem na osiągnięcie sukcesu jest konkurowanie nie nowościami, ale ceną lub jakością. Jednak także w takich przypadkach przedsiębiorca potrzebuje pierwiastka nowości.

Aby produkować lepsze towary lub czynić to taniej, konieczne jest wynalezienie tego czegoś. Jeśli ów wynalazek mamy już w ręku, musimy go chronić, ponieważ gdy wpadnie w ręce konkurencji, nasza przewaga nie dość, że zniknie, to stanie się udziałem naszego rywala. Dlatego warto zapoznać się z zasadami patentowania wynalazków, które znajdziemy w ustawie z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (dalej: ustawa).

Co podlega ochronie

W ustawie nie ma pozytywnej definicji wynalazku. Dowiemy się natomiast z przepisów, co nim nie jest. Warto też odwołać się do orzecznictwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 marca 2008 r. (VI SA/Wa 1404/07) stwierdził, że wynalazek to rozwiązanie jakiegoś problemu przy posłużeniu się zdatnymi do opanowania siłami przyrody dla osiągnięcia przyczynowo przewidywalnego rezultatu leżącego poza sferą intelektualnego oddziaływania człowieka.

Z tego samego wyroku dowiadujemy się, że technika jest sferą działalności człowieka, której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9264

Wydanie: 9264

Spis treści
Zamów abonament