Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki przekazania dywidendy rzeczowej

16 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Krzewiński Amelia Górniak
Michał Krzewiński menedżer w Accace
źródło: Rzeczpospolita
Michał Krzewiński menedżer w Accace

Udziałowiec lub akcjonariusz spółki kapitałowej zwykle dostaje co roku określoną kwotę na konto. Zamiast niej może jednak otrzymać np. nieruchomość lub znak towarowy

Spółki kapitałowe, podejmując uchwałę o podziale zysku, przyznają wspólnikom (akcjonariuszom) dywidendę. Kodeks spółek handlowych nie przesądza, że musi to być świadczenie o charakterze pieniężnym.

Skutek dla uprawnionego do dywidendy wspólnika jest taki sam, gdy nie jest ona wypłacana w gotówce – zawsze otrzymanie dywidendy umożliwia wspólnikowi realizację prawa do udziału w zysku spółki. Jednak na gruncie przepisów podatkowych konsekwencje wypłaty dywidendy po stronie wypłacającej spółki zależą od jej charakteru. O ile wypłata dywidendy w formie pieniężnej jest dla podmiotu wypłacającego neutralna podatkowo, o tyle przekazanie jej w formie rzeczowej budzi kontrowersje.

Problemy na gruncie ustawy o CIT

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 czerwca 2012 r. (II FSK 1260/11) przekazanie akcjonariuszowi dywidendy w formie niepieniężnej nie powoduje powstania po stronie spółki obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o CIT. W uzasadnieniu sąd wskazał, że dywidenda rzeczowa nie jest świadczeniem wzajemnym, lecz jednostronną czynnością spółki.

Co więcej, w takim przypadku – zdaniem NSA – nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem przedmiotu dywidendy, gdyż dywidenda rzeczowa nie cechuje się odpłatnością. Brak jest również wzajemności świadczeń na linii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9310

Wydanie: 9310

Spis treści
Zamów abonament