Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik ma niezbywalne prawo do wynagrodzenia

16 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Etatowiec może autonomicznie i swobodnie rozporządzać tylko pensją już wypłaconą. Nie wolno mu zrzec się pieniędzy za pracę, które będą mu przysługiwały w przyszłości

W świetle art. 22 § 1 k.p. pracodawca zobowiązany jest do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Odpłatność świadczonych przez podwładnego obowiązków to jedna z elementarnych zasad stosunku pracy.

Zakaz jest bezwzględny...

Zaangażowany nie może zrezygnować z prawa do uposażenia. Zakaz ten – określony w art. 84 k.p. – obejmuje zarówno przysługujące mu z góry, z mocy kontraktu o pracę albo innego aktu stanowiącego źródło angażu, świadczenia finansowe, niezaspokojone roszczenia płacowe, jak i pensję należną za pracę już wykonaną.

Z art. 84 k.p. jednoznacznie zatem wynika, że etatowiec może autonomicznie rozporządzać tylko wynagrodzeniem już wypłaconym.

Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lutego 2006 r. (II PK 161/05) podniósł, że „z art. 84 k.p. wynika zakaz nie tylko całkowitego, lecz także częściowego zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia. Zakaz ten ma charakter bezwzględny i obejmuje zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia za pracę w drodze wszelkich oświadczeń woli pracownika, w tym również w drodze ugody sądowej”.

Przykład

Pani Klaudia wytoczyła przeciwko swojemu byłemu pracodawcy powództwo o wypłatę wynagro-dzenia za pracę za styczeń i luty 2012 r. W toku rozprawy zapro-ponował on ugodę polegającą na wypłacie jedynie połowy uposażenia za te okresy. Pani Klaudia

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9310

Wydanie: 9310

Spis treści
Zamów abonament