Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mogą być skutki niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia

05 września 2012 | Prawo i praktyka | Ewa Gadomska

Organizator przetargu w celu ochrony swojego interesu powinien sprawdzać, czy wykonawca biorący udział w postępowaniu nie spowodował szkody innemu zamawiającemu

Zamawiający, na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.; dalej ustawa pzp) zobligowany jest wykluczyć wykonawcę z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, który wyrządził szkodę nie wykonując zamówienia lub też wykonując je nienależycie, jeśli szkoda ta została stwierdzona orzeczeniem sądu, które uprawomocniło się w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania.

Jaki był zamiar

Głównym celem, którym ustawodawca kierował się tworząc  ten przepis było wyeliminowanie z przetargów wykonawców, którzy nie dają rękojmi prawidłowego wykonania zamówienia lub,  których na podstawie dotychczasowej działalności zawodowej, uznać należy za nierzetelnych z powodu szkody, jaką wyrządzili innemu zamawiającemu.

Organizator przetargu, w celu ochrony swego interesu, zobowiązany jest do każdorazowego sprawdzenia, czy wykonawca biorący udział w postępowaniu nie spowodował szkody innemu zamawiajacemu, która to następnie została orzeczona prawomocnym wyrokiem, a tym samym, czy podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy pzp. Wobec tego, dzięki asekuracyjnej weryfikacji, którą wprowadza ustawodawca, zamawiający ma większą szansę na terminowe oraz solidne wykonanie zamówienia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9327

Wydanie: 9327

Spis treści
Zamów abonament