Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres wypowiedzenia poza firmą tylko za zgodą stron

05 września 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Szef, który zawrze z podwładnym porozumienie o zwolnieniu z wymogu świadczenia pracy do czasu definitywnego rozstania, uniknie negatywnych konsekwencji. Takie pismo musi jednak przewidywać wiele sytuacji

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to instytucja nieznana polskiemu prawu. W żadnym akcie prawnym, w tym w kodeksie pracy, nie znajdziemy choćby zbliżonej regulacji. Nie powinno to budzić wątpliwości. Podstawą stosunku pracy jest bowiem świadczenie pracy za wynagrodzeniem.

Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca  do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Przy zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy mamy więc do czynienia z ułomnym stosunkiem prawnym. Wypłacane wynagrodzenie jest zupełnie oderwane od wykonanych świadczeń w stosunku pracy, których faktycznie nie ma.

Lepiej przy stałej płacy

Pracownik zapewne zgodzi się na zwolnienie ze świadczenia pracy w sytuacji, kiedy jego wynagrodzenie jest stałe. Nie ulega wątpliwości, że wtedy również zatrudniony będzie zadowolony z zaproponowanego sposobu zakończenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9327

Wydanie: 9327

Spis treści
Zamów abonament