Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

H­ołd dla najeźdźcy

13 września 2012 | Publicystyka, Opinie | Piotr Zychowicz
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Pomnik „czterech śpiących” zdemontowano na czas budowy metra
autor zdjęcia: Adam Burakowski
źródło: Fotorzepa
Pomnik „czterech śpiących” zdemontowano na czas budowy metra

Jeżeli pomnik „czterech śpiących” wróci na warszawską Pragę, będzie to skandal. W miejscu, gdzie ma stanąć, znajdowały się bowiem sowieckie katownie – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

Na mapie czerwonego terroru zaprowadzonego w Polsce po wkroczeniu Armii Czerwonej Praga odgrywa rolę szczególną. Gdy w połowie września 1944 roku bolszewicy zdobyli prawobrzeżną Warszawę, po drugiej stronie Wisły jeszcze trwało powstanie warszawskie. Sowieci się zatrzymali, aby pozwolić Hitlerowi dorżnąć Armię Krajową, i ostatecznie zdobyli całą polską stolicę dopiero 17 stycznia 1945 roku.

Oznacza to, że przez cztery miesiące w ich rękach znajdowała się tylko Praga. Czerwony terror, który był nieodłącznym elementem sowieckiego „wyzwolenia", musiał więc siłą rzeczy być prowadzony tylko w tej części Warszawy. Do jego organizowania NKWD przystąpiło już we wrześniu. Sowiecka bezpieka zarekwirowała dla siebie kluczowe budynki położone w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Wileńska.

Jak napisał historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski, budynki te „symbolicznym wianuszkiem" otaczały miejsce, w którym w 1945 roku stanął pomnik „czterech śpiących". W tym kontekście wyjątkowo złowieszczo brzmi umieszczony na nim napis: „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego".

W Warszawie nie ma pomnika bitwy 1920 roku. Zamierzamy za to uhonorować okupantów

Katownie NKWD zostały założone między innymi w budynku przy Wileńskiej 2/4, na rogu ulicy Strzeleckiej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9334

Wydanie: 9334

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament