Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księżna, którą niszczyli naziści i komuniści

13 października 2012 | Kraj | Judyta Syrek
Na pogrzeb arcyksiężnej przybyło wielu mieszkańców Żywca
autor zdjęcia: Grzegorz Momot
źródło: PAP
Na pogrzeb arcyksiężnej przybyło wielu mieszkańców Żywca
Karol Olbracht był torturowany, bo nie podpisał volkslisty
źródło: Zbiory Muzeum Miejskiego W Żywcu
Karol Olbracht był torturowany, bo nie podpisał volkslisty
Maria Krystyna Habsburg od 2001 r. mieszkała w Polsce
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Maria Krystyna Habsburg od 2001 r. mieszkała w Polsce

Maria Krystyna Habsburg urodziła się w Polsce i do końca życia czuła się Polką. Choć przez pół wieku jej ojczyzna nie chciał jej widzieć

Na pogrzeb zmarłej 2 października arcyksiężnej do Żywca w miniony czwartek przyjechali potomkowie Habsburgów – najbardziej wpływowej i najstarszej europejskiej dynastii. Tak licznie przedstawiciele arystokracji europejskiej ostatni raz zjechali się do naszego kraju w kwietniu 1933 r., kiedy to odbył się pogrzeb jej dziadka, arcyksięcia Karola Stefana Habsburga-Lotaryńskiego – polonofila, który z pasją grał Chopina.

Habsburgowie w Żywcu

Maria Krystyna uwielbiała opowiadać o dziadku. Arcyksiążę Karol Stefan Habsburg-Lotaryński przeprowadził się z rodziną do Żywca ponad sto lat temu. Był admirałem floty austriackiej, kochał morze i świat. Miał pałac w Poli koło Triestu, gdzie mieszkał z żoną i pięciorgiem dzieci. W wieku 35 lat otrzymał jeszcze w spadku po stryju Albrechcie Fryderyku Habsburgu dobra żywieckie – ponad 46 tys. ha.

Największym dziedzictwem był Arcyksiążęcy Browar, budowany przez stryja, znakomicie prosperujący. Kiedy arc. Karol Stefan przyjechał do Żywca, ujęły go krajobrazy i polska kultura. Uparcie uczył się i używał polskiego, szczególnie w obecności Prusaków – jak można przeczytać w zachowanych listach, nie znosił ich towarzystwa. Jego dzieci również musiały zacząć się uczyć języka i historii polskiej.

Dziadek Marii Krystyny był człowiekiem o szerokich horyzontach. Szybko zyskał sympatię polskich arystokratów i artystów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9360

Wydanie: 9360

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament