Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej godzin pracy nie zawsze gwarantuje posadę

22 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Etat osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego, która poprosiła o obniżenie wymiaru czasu pracy, podlega szczególnej ochronie. Szef może jej jednak wymówić warunki pracy lub płacy, gdy na niekorzyść zmienia prawo zakładowe

Wymówienie to może także nastąpić z przyczyn niedotyczących zatrudnionych.

Według art. 1867 k.p. uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. W takim wypadku szef musi uwzględnić wniosek pracownika i zmniejszyć godziny pracy. Ma to istotne konsekwencje dla ochrony pracownika.

Według art. 1868 § 1 k.p. przełożony nie może wymówić ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia przez uprawnionego do tego urlopu wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru, ale nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie angażu przez szefa w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozstanie bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Szczególne zasady

Taka szczególna ochrona znacznie ogranicza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9393

Wydanie: 9393

Spis treści
Zamów abonament