Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Avocat à la bolognaise? Non merci...

27 listopada 2012 | Prawo | Jacek Kędzierski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Nie można wykształcić „półaktora", „półlekarza" 
czy też „półprawnika". To się kłóci z istotą tych zawodów 
– wskazuje łódzki adwokat

Zastanawiam się, czy to w celach sondażowych, czy też na zasadzie polityki faktów dokonanych zaistniał medialnie temat modyfikacji studiów prawniczych. Liczne publikacje wybitnych publicystów prawnych na łamach rp.pl i innych gazet, stanowisko KRS, przedstawicieli naczelnych władz korporacji prawniczych, dziekanów wydziałów prawa czy wreszcie deklaracje reformatorskie minister nauki i szkolnictwa wyższego świadczą o doniosłości zagadnienia.

Zagadnienie dotyczy kształtu wyższych studiów prawniczych. Spotkałem stanowiska, że rzekomo już w maju minister wprowadziła „studia prawnicze à la bolognaise", po czym mijającej jesieni pojawiły się głosy, że tenże system studiów prawniczych został wprowadzony w sierpniu tego roku.  A zatem w maju? W czerwcu? A może wcale ten system nie został wprowadzony. Prawdopodobnie za przepis wprowadzający w Polsce „bolońskie studia prawnicze" uznano przepis nowelizujący § 9 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (DzU nr 243, poz. 1445), wprowadzający ust. 4, wg którego przepisy ust.  1–3 stosuje się do jednolitych studiów magisterskich, które mogą być prowadzone na kierunkach studiów związanych z kształceniem w zakresie analityki medycznej, prawa, prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9397

Wydanie: 9397

Spis treści

Środki unijne

Zamów abonament