Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o prokurze budzą wątpliwości

05 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Koralewski

Niejasna sytuacja jest w przypadku niezłożenia przez prokurenta występującego w imieniu spółki w postępowaniu sądowym, bądź administracyjnym dokumentu stwierdzającego udzielenie mu prokury, czyli np. odpisu z KRS.

W mojej ocenie brak jest w obecnym stanie prawnym podstaw do zobowiązywania prokurenta do przedłożenia takiego dokumentu w trybie uzupełnienia braków formalnych pisma.

Wynika to z zasady jawności materialnej rejestru. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. „Nikt" czyli także sąd, bądź organ administracji.

Odpowiadając zatem na pytanie, czy prokurent zobowiązany jest do przedkładania organom dokumentu stwierdzającego fakt udzielenia mu prokury, trzeba odpowiedzieć przecząco, gdyż:

- od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów (art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy o KRS),

- organy władzy publicznej działają na podstawie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9404

Wydanie: 9404

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament