Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termin z umowy nie zawsze wiąże

16 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Nie można wypowiedzieć terminowego angażu zawartego na zbyt krótki okres. Tak samo jest z kontraktem bez stosownej klauzuli. Ograniczenia te nie działają jednak w razie zwolnień grupowych czy likwidacji firmy

Istnieją także szczególne przypadki, w których wolno wypowiedzieć angaż na podstawie konkretnych przepisów.

Konieczny zapis

Zgodnie z art. 33 k.p. przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, strony mogą dopuścić wcześniejsze jej rozwiązanie za dwutygodniowym wymówieniem.

Gdyby natomiast wprowadziły taką klauzulę przy angażu na czas określony nie dłuższy niż sześć miesięcy, należałoby uznać, że takie postanowienie jest nieważne z mocy art. 18 § 1 i 2 k.p. W myśl bowiem tego przepisu postanowienia umów o pracę mniej korzystne dla pracowników niż wynikają z prawa pracy, są nieważne. Natomiast wprowadzenie zapisu dopuszczającego wcześniejsze wymówienie umowy zawartej na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy jest zasadniczo mniej korzystne dla pracownika, gdyż zdecydowanie osłabia stabilność jego zatrudnienia.

Klauzulę dopuszczającą wcześniejsze wypowiedzenie strony mogą stosować zarówno w momencie zawierania umowy, jak też wprowadzić je później - w trakcie trwania angażu. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w uchwale z 14 czerwca 1994 r. (I PZP 26/94). Podniósł, że stronom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9437

Wydanie: 9437

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament