Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zgodę na potrącenie z pensji wolno podpisać po fakcie

16 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Wilczyński

Z wynagrodzenia pracownika szef może potrącić kwoty ustawowe i dobrowolne. Na te drugie zatrudniony musi przystać. Wolno mu to zrobić nawet po tym, gdy na konto wpłynie już uszczuplona płaca.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 2 sierpnia 2012 r. (I BP 2/12), odnosząc się do potrąceń kwot wynikających z niedoborów dokonywanych od pracownika ponoszącego odpowiedzialność materialną. SN dopuścił taką wykładnię art. 91 § 1 k.p., w której pracownik może zgodzić się na potrącenie z wynagrodzenia już po jego dokonaniu. Warunek – ma świadomość tego uszczuplenia i uznaje dług. Oznacza to rozluźnienie dotychczasowego bardzo rygorystycznego podejścia SN do potrąceń dobrowolnych (art. 91 k.p.).

Po akceptacji

Polegają one na zawarciu pisemnej umowy między stronami o potrąceniu określonej wierzytelności przysługującej pracodawcy z wynagrodzenia pracownika. SN przyjął, że skoro taka umowa nie została poddana szczególnym ograniczeniom, to wolno bronić poglądu, że także do niej odnosi się zasada swobody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9513

Wydanie: 9513

Spis treści
Zamów abonament